Jedinečné řešení stejnosměrných nabíjecích stanic KEBA umožňuje jednoduchou a nákladově transparentní správu nabíjení pro jakoukoli velikost vozového parku a jakýkoli požadavek na výkon.
O bateriích a BMS II
03/06/2024
Jak jsme slíbili v první části našeho povídání o bateriích, budeme se v dnešním pokračování zabývat konkrétněji vysokonapěťovými bateriemi Wattsonic a BMS Wattsonic.
Vyvažování článků a baterií Wattsonic
Aktivní vyvažování jednotlivých článků v rámci baterie Wattsonic řídí vnitřní jednotka baterie BMU (Battery Management Unit). Tato jednotka sleduje napětí a teplotu jednotlivých článků a zajišťuje jejich vzájemné balancování. Dále BMU zajišťuje komunikaci baterie s nadřazenou BMS. BMS pak zpracovává údaje z BMU v jednotlivých bateriích, zajišťuje celkové vyvážení celé sestavy baterií a zprostředkovává komunikaci se střídačem. BMS také zajišťuje nabíjení a vybíjení celé sady baterií. BMS je tedy takovým „mozkem“ celého úložiště. BMS neustále aktivně sleduje všechny parametry jednotlivých článků, celých baterií a neustále řídí přenos energie uvnitř i vně úložiště. BMS tedy dokáže vyvažovat celé úložiště, a to až na úroveň jednotlivých článků. Tento přístup nám umožňuje udržet dlouhodobě maximální kapacitu baterie a dosáhnout její maximální životnosti.
Co baterii škodí
Jak bylo uvedeno dříve, není možné vyrobit dva shodné články a jejich odchylky je pak nutné kompenzovat jejich pečlivým výběrem a nepřetržitým balancováním baterie pomocí BMS. Všechno, ale bude k ničemu, když baterie nebude správně navržena a provozována. Drtivá většina závad bateriového úložiště je spojena s nesprávným zacházením. Aby baterie dlouho a dobře sloužila, je potřeba věnovat jejímu provozu alespoň minimální péči. V letním období bývá problémů s úložištěm velmi málo, baterie je pravidelně nabíjena a je zaručen dostatečný počet plných cyklů. Problematická jsou tzv. přechodná období a zima, kdy dochází k dlouhým obdobím bez slunečního svitu a baterie tedy nemá dostatek plných cyklů, aby mohla provést balancování v celém rozsahu své kapacity. Za přímo škodlivé lze označit vypínání elektrárny, které provádějí někteří majitelé, aby eliminovali vlastní spotřebu střídače a bateriového úložiště v době bez slunečního svitu. Po vypnutí systému není BMS schopna zajistit balancování článků a všechny drobné odchylky prohlubované samovybíjením se pak mohou naplno projevit. Životnost a funkci baterie ovlivňuje také okolní prostředí. V první řadě jsou to teploty, při teplotách pod bodem mrazu není baterie schopna pracovat, resp. není schopna se nabíjet, ale i v teplotách těsně nad bodem mrazu není fungování baterie zcela bez problémů. Pro řádnou funkci je požadována teplota min. 5°C. Co se s baterií děje? Mezi 0°C (teoretickou hranicí fungování) a 5°C (hranicí fungování) ovlivňuje funkci baterie hlavně BMS, která se snaží baterii chránit prostřednictvím aktivace ochranných algoritmů nabíjení a vybíjení a začne baterii nabíjet i ze sítě. Toto je ochrana proti případnému podbití v průběhu odstávky způsobené mrazem. Opačným extrémem je naopak vysoká teplota, která může mít vliv i na bezpečnost baterie. Jejím hlavním důsledkem je neschopnost baterie dodávat špičkový výkon při vysokých okolních teplotách nad cca 40°C. Omezováním výstupního proudu a případným odpojením se baterie chrání před přehřátím a s tím i možným poškozením. Tak to byl chlad a teplo, které lze považovat za hlavní „nepřátele“ baterií obecně, doplním ještě nadměrnou vlhkost a salinitu prostředí. Toto sice nemá vliv přímo na chemickou a fyzikální funkci článku, ale působí to oxidaci spojů, konektorů, elektromechanických a elektronických komponentů uvnitř a vně baterie. Zcela nepřípustná je pak instalace baterie v prostředí s kondenzující vlhkostí např. prádelna, koupelna aj. Někteří výrobci doplňují své baterie např. o vyhřívání a umožňují jejich instalaci i ve venkovním prostoru, toto ovšem nese zvýšenou vlastní spotřebu systému. Navíc je energie na ohřev potřeba většinou v době, kdy není dostatek solární energie a musíme ji tedy draze kupovat.
Dobrý návrh především
V první řadě musí být naše baterie správně navržena s ohledem na energetickou bilanci konkrétního objektu. Volba vhodné kapacity přímo závisí na spotřebě objektu a jejím rozložení v čase. Nestačí tedy zhodnotit jen celkovou spotřebu objektu, ale je třeba ideálně provést i měření spotřeby a mapování „denní rutiny“ obyvatel. S výběrem kapacity pak souvisí i návrh vhodné baterie s ohledem na poskytovaný maximální výkon. V tabulce níže jsou uvedeny základní typy vysokonapěťových baterií Wattsonic pro rezidenční i komerční použití.

Srdcem všech baterií Wattsonic jsou prizmatické články LiFePO4 vyráběné určené pro úložiště energie a nikoli běžné kulaté články pro univerzální použití nebo elektromobilitu. Použitím specializované technologie se podařilo dosáhnout vysokého výkonu a dlouhé životnosti baterií. V dalších odstavcích se podíváme na problematiku správného dimenzování baterie především z hlediska výkonu, který nám baterie bude schopna poskytnout. Představa, že 10 kW střídač je schopen za všech okolností dodat 10 kW i z baterie není správná. Hranice mezi rezidenční a komerční baterií není ostrá a někdy je použití rezidenční baterie ve výkonném komerčním systému možné. Z níže uvedeného grafu je tedy patrné, že pro systém se střídačem 10 kW / 25A (běžný střídač), od něhož požadujeme, aby byl schopen z baterie dodat špičkový výkon 10kW, nebude možné použít pouze tři kusy baterií, ale požadavek bude téměř splněn až se čtyřmi kusy baterií a s rezervou pak s pěti. Velký význam má tento návrh především tam, kde se počítá s využíváním záložního napájení, resp. s plnohodnotným využitím Back-Up výstupu.
Použití rezidenčních baterií v komerčním systému
V poslední době se s tímto požadavkem často setkáváme. Tento postup není vyloučený, ale je vždy potřeba posoudit konkrétní potřeby dané aplikace, a i když takové řešení vyhovuje z pozice kapacity, nemusí to tak být z pohledu požadovaného výkonu nebo životnosti. V níže uvedené tabulce jsou v grafu uvedeny výkony dosažitelné s rezidenčními bateriemi, a to v závislosti na použitém střídači a počtu baterií.

V grafu jsou uvedeny ideální hodnoty, ze kterých by se mohlo zdát, že bude možné používat rezidenční baterie 3,84 kWh i s komerčními střídači a bateriové úložiště bude schopno dodávat výkon až 30 kW. Když však toto tvrzení konfrontujeme s problematikou nastíněnou v prvním díle našeho povídání o bateriích, bude nutné je mírně poopravit. Používání maximálních vybíjecích a nabíjecích proudů povede ke zvýšenému opotřebení článků a z toho plynoucí vznik napěťové nevyváženosti. Obecně se u takto provozovaného systému snižuje životnost a jsou kladeny velké nároky na funkci BMS.
Co je tedy správně?
Jednoznačně je to používání baterií v doporučeném rozsahu nabíjecího a vybíjecího proudu (zelené sloupce pro baterii 2,3 kWh a šedý sloupec pro baterii 3,84 kWh). Pro běžně dodávané střídače s nabíjecím a vybíjecím proudem 25 A ani není možné z doporučeného pásma vybočit. Jiná situace, ale nastává při použití rezidenční bateriové sady s komerčním střídačem nebo s rezidenčním střídačem podporujícím vybíjení a nabíjení 40 A (oranžové sloupce). Vybíjecí a nabíjecí proud 40 A je schopna poskytnout pouze baterie 3,84, a z praxe již víme, že tento výkon je pro ni zcela bezpečný a neovlivní nijak její životnost. Jinak je tomu ale při využívání maximálního proudu 50 A, kde dlouhodobé používání baterie s v tomto režimu povede k postupnému snižování kapacity a životnosti. Všimněme si, že u komerčních baterií je maximální a doporučený proud ve shodě, ale toho je dosaženo robustnější konstrukcí všech části samotné baterie, řazením článků a dimenzováním BMS. Použití rezidenčních baterií v komerčních instalacích je tedy možné, ale vždy tak aby, maximální požadovaný výkon úložiště ležel v rozmezí jejich doporučených parametrů (zelené a šedé sloupce).
A je to bezpečné?
Na tuto jednoduchou otázku jsou dvě odpovědi. Z pohledu fyzické bezpečnosti je možné baterie provozovat v mezích jejich maximálně dovolených parametrů bez omezení. Baterii nehrozí vznícení nebo výbuch. Z pohledu životnosti bateriového úložiště a požadavku na jeho provozování ještě v dalších letech po uplynutí záruky jednoznačně doporučujeme provozovat baterii v rozsahu doporučených parametrů.
Praktická doporučení
Na závěr našeho povídání o bateriích si řekneme několik doporučení pro zacházení s bateriovým úložištěm Wattsonic.
- Nikdy elektrárnu nevypínejte bezdůvodně! Vypnutím elektrárny je odstaveno balancování baterie (popsáno výše). Elektrárnu vypněte pouze v případě závady. Vypnutí elektrárny, resp. vypnutí BMS odstaví i nabíjení její vnitřní baterie, která zálohuje napájení vnitřní elektroniky. Není-li tato baterie v pořádku nelze systém zpětně zapnout.
- Nepoužívejte režim UPS k nabíjení prázdné baterie! Zapnutím režimu UPS dojde k rychlému nabití baterie vysokým výkonem, a to může být pro zcela vybitou baterii fatální. Rychlé nabíjení zvýrazní rozdíly mezi články a zoufalá snaha BMS o vybalancování článků se v lepším případě projeví „skoky“ v grafu SOC, v horším případě pak když napěťové rozdíly překročí možnosti BMS se baterie odpojí a bude vyžadovat servis.
- Nenechávejte baterii vybitou. Hlavně pro zimní období je důležité baterii čas od času šetrně nabít. Doporučení je alespoň jednou za dva týdny baterii nabít na 100 %. Ideálně přepnutím střídače do ekonomického módu, kde je možné si nastavit čas nabíjení a omezeni nabíjecího proudu (doporučeno 20 %). S programem SDG je pak možné si vytvořit profily pro jednotlivá roční období a celé nabíjení zcela automatizovat. Baterie by měla ideálně jednou za 14 dní) absolvovat plný cyklus, tzn. kompletní nabití a vybití.
- Zvedněte v zimním období spodní hranici SOC baterie na 20 - 30%. Tímto nastavením si vytvoříte „rezervu“ pro období nestabilního osvitu panelů. V baterii bude dost energie pro kompenzací samovybíjení a balancování pro období bez slunečního svitu.
- Nedoporučuje se doplňovat další baterii do sady starší než jeden rok.
- Při přidávání nové baterie do starší sady postupujte vždy přesně podle návodu výrobce a tuto práci vždy svěřte odborné firmě.
Mohlo by Vás zajímat
informace o připravovaných veletrzích, školeních, novinkách, speciálních cenových nabídkách a různých zajímavých akcích.
S nástupem zimy jsme pro Vás připravili novou funkci SOC Reset, která je přímo určená k údržbě baterie Wattsonic. Pravidelné používání funkce SOC Reset pomůže udržet vaši baterii v kondici a eliminovat problémy s kolísáním SOC.
Tento článek je určen jak instalátorům, tak koncovým uživatelům zařízení Wattsonic. Koncoví uživatelé by neměli měnit nastavení své elektrárny bez vědomí svého instalátora. Nikdy nezasahujte do nastavení elektrárny, pokud si nejste 100 % jisti, co děláte.
Plně si uvědomujeme nutnost inteligentní správy nabíjení. Vždyť již naše wallboxy řady X již dlouho poskytují dynamické ovládání až patnácti wallboxů řady C, založené na dělení výkonu.
Vzhledem k tomu, že toto téma je stále živé a stále dostáváme dotazy na rozdíly mezi použitím Backup výstupu na střídači a přídavného Backup boxu, rozhodl jsem se recyklovat jeden za starších příspěvků na toto téma.
Zvýšený zájem o obchodování na spotových trzích a o program SDG nás přivedl k publikování tohoto jednoduchého návodu pro připojení a nastavení převodníku USR, který tvoří rozhraní mezi střídačem Wattsonic a vaší sítí LAN a který umožňuje programu SDG převzít kontrolu nad střídačem a úložištěm.